Archidiecezja katowicka ma nowego misjonarza

8 sierpnia 2016  / Polska
Powrót do aktualności
Archidiecezja katowicka ma nowego misjonarza

Żorzanin, ks. Dawid Lubowiecki, został uroczyście posłany do posługi misyjnej w Zambii. Zastąpi dotychczasowego misjonarza ks. Grzegorza Kaputa, który przyjeżdża do Polski.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło. Pobłogosławił także krzyż misyjny, który otrzymał ks. Lubowiecki, jako znak posłania na misje przez lokalny Kościół.

Ks. Grzegorz Wita, wikariusz biskupi ds. misji w archidiecezji katowickiej, wprowadził wszystkich w Eucharystię, która zawierała elementy liturgii prosto z Afryki. W czasie Mszy św. miała miejsce uroczysta procesja z ewangeliarzem. Został on wniesiony tanecznym krokiem. Również procesja z darami miała niecodzienny charakter.

- Kiedy misjonarz chce wyjechać na misje, to nie kupuje biletu w jakieś miejsce wypoczynkowe, ale zostaje posłany przez biskupa do pełnienia posługi, tam gdzie jest taka potrzeba - mówił na początku Eucharystii ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach, z której pochodzi ks. Lubowiecki.

Bp Marek Szkudło zaznaczając, że w kościele są obecni także goście z Afryki powiedział, że to liturgia nas wszystkich jednoczy. Podkreślił, że to właśnie liturgia przybliża nas do Chrystusa. Przypomniał także wszystkim, że tydzień temu miała miejsce Msza św. posłania młodych ludzi, jako świadków wiary, sprawowana w Brzegach na zakończenie ŚDM.

- Dzisiaj, tydzień później, dane nam jest uczestniczyć we Mszy św. podczas której będzie posłany do pracy misyjnej ks. Dawid Lubowiecki. Wasz brat, w tej wspólnocie parafialnej dojrzewał, odkrywał swoje powołanie do kapłaństwa, i z niej zostaje posłany - powiedział pomocniczy biskup katowicki.

Zauważając, że w kościele są obecni przyszli parafianie ks. Dawida mówił, że jest to pewien znak, ponieważ Bóg zawsze jako pierwszy wychodzi do człowieka. Bp Szkudło wspomniał także o pewnej niedzieli w parafii, w której był proboszczem, podczas której ks. Lubowiecki, jeszcze jako diakon, głosił kazania. Pamiętam, że gdy głosił, już jako diakon, to był w nim taki ogień, który pragnął zapalić innych dla Chrystusa - wspominał biskup.

Bp Szkudło przypomniał wszystkim słowa papieża Franciszka, które powiedział do młodych w czasie ŚDM. Odniósł się do obrazu kanapy i butów, o których mówił papież. Modlimy się dzisiaj za ks. Dawida, który ubrał te buty miłosierdzia, aby iść i głosić. Modlimy się za ks. Dawida, aby towarzyszyło mu dzisiaj zawierzenia Abrahama, Ojca naszej wiary. I niech nigdy nie zwątpi, że Bóg jest z nim, skoro On go posyła. A nasza modlitwa będzie mu zawsze towarzyszyć - zapewnił pomocniczy biskup katowicki.

Po homilii bp Marek Szkudło pobłogosławił oraz wręczył ks. Lubowieckiemu krzyż, który będzie mu towarzyszył w Afryce. W modlitwie błogosławieństwa prosił, by noszony przez misjonarza krzyż był znakiem zbawienia ludzi, utwierdzeniem w wierze, pomocą w pełnieniu dobrych czynów.

- Ukochany bracie, Bóg wybrał cię, abyś szedł i owoc przynosił, i aby owoc twój trwał. Idź więc i głoś Ewangelię wszelkiemu stworzeniu - zwrócił się bp do ks. Lubowieckiego.

Ks. Lubowiecki w listopadzie wyjedzie do Zambii, gdzie będzie pełnił posługę misyjną. W parafii Bożego Miłosierdzia w Namalundu zastąpi ks. Grzegorza Kaputa, który po 12 latach wraca do Polski. W Zambii posługuje 15 kapłanów Fidei Donum, z czego 7 pochodzi z archidiecezji katowickiej.

 

Żródło: KAI

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5911 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza