Rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci apostoła mediów

2 listopada 2021  / Świat
Powrót do aktualności
Rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci apostoła mediów

Mszą pod przewodnictwem kard. Angela De Donatisa rozpoczął się miesiąc poświęcony pamięci bł. Jakuba Alberione, założyciela paulistów. Był on prekursorem zastosowania nowoczesnych środków komunikacji w służbie głoszenia Ewangelii. Po Mszy trumna ze szczątkami błogosławionego została przeniesiona z krypty Sanktuarium Królowej Apostołów w Rzymie do głównej nawy.

 

 

 

 

W tym miesiącu przypada 50 rocznica śmierci Jakuba Alberione, który zmarł 26 listopada 1971 r. Tamtego dnia umierającego zakonnika odwiedził papież Paweł VI. Był to wyraz uznania Ojca Świętego dla człowieka, o którym kilka lat wcześniej powiedział, że był całe życie nastawiony na badanie znaków czasu, szukający najbardziej pomysłowych sposobów na dotarcie z Dobrą Nowiną do człowieka.

Ks. Alberione był jednym z najbardziej twórczych apostołów XX w. Dał Kościołowi nowoczesne narzędzia do wyrażania swojego przesłania, nadał żywotność jego apostolatowi i zapewnił nowe możliwości misyjne we współczesnym świecie. Przez całe swoje dorosłe życie czuł się zobowiązany do wprowadzenia Kościoła w przestrzeń nowoczesnej komunikacji, dotąd wykorzystywaną wyłącznie przez jego przeciwników.

W 1914 r. ks. Alberione powołał do życia Towarzystwo Świętego Pawła, które miało stać się kuźnią głosicieli Ewangelii. Paweł VI podkreślał, że jego życie było naznaczone zaangażowaniem w formację nowych apostołów, a nowe środki komunikacji są dla współczesnego apostoła ważnymi narzędziami ewangelizacji. Z czasem pauliści stali się obecni na całym świecie, stworzyli liczne wydawnictwa i sieci księgarskie.

 

źródło: ekai.pl

foto: wikipedia

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5911 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza