Abp Szewczuk: podniesiemy się, mimo agresji Rosji, bo Pan żyje

18 kwietnia 2023  / Świat
Powrót do aktualności
Abp Szewczuk: podniesiemy się, mimo agresji Rosji, bo Pan żyje

Trwa 61. tydzień rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów. „Ale Ukraina świętuje Wielkanoc, Ukraina świętuje odczucie swojego zwycięstwa, ponieważ na Ukrainie, pomiędzy nami, w ciele naszego narodu zmartwychwstał nasz Zbawiciel” – wskazał w swoim specjalnym orędziu na kolejny okres wojny abp Światosław Szewczuk. Hierarcha podkreślił, że pomimo nieustających ataków oraz ostrzałów dokonywanych przez najeźdźców, jego naród wciąż przypomina o sobie światu i kontynuuje walkę.

Jak zauważył zwierzchnik miejscowych grekokatolików, druga Wielkanoc obchodzona przez jego wspólnotę w sytuacji pełnoskalowej wojny od wczorajszej niedzieli pozostaje ważnym punktem odniesienia oraz znakiem nadziei. „Wiemy, że Ukraina przejdzie przez swój Wielki Tydzień (…). Wiemy, że ukrzyżowanie nie jest wieczne. Stanowi ono klucz do zmartwychwstania” – zaznaczał abp Szewczuk. Przyznawał jednak przy tym, iż lęk oraz niepokój nie opuszczają społeczeństwa często doświadczającego ataków ze strony napastników.

„Ostrzegano nas, że szczególnie w Święta Wielkanocne istnieje największe niebezpieczeństwo zmasowanych ataków rosyjskiego agresora na miasta i wsie – tak jak to zresztą też było w zeszłym roku. Ostrzelano nawet cmentarze, na które wierni przychodzili w niedzielę, aby uczcić w czasie obchodów zmartwychwstania pamięć swoich zmarłych. Wróg nie pomija żadnej okazji, aby zadać jak najwięcej szkód, bólu i zniszczeń naszemu narodowi oraz naszemu państwu. Najeźdźca nie szczędzi również środków, by wykorzystać religijny aspekt życia Ukraińców do destabilizacji wewnętrznego pokoju w naszej Ojczyźnie. Widzieliśmy w tym czasie różne prowokacje. Ale tak jak Chrystus zniszczył potęgę diabła przez swoją śmierć na krzyżu, tak Jego moc zmartwychwstania dziś zwycięsko wnosi nadzieję na pokój i lepszą przyszłość do serc Ukraińców” – mówił abp Szewczuk.

Wskazał, że „dziś możemy powiedzieć, że uleczymy wszystkie nasze rany, bo Chrystus zmartwychwstał”. „Dzisiaj wierzymy i wiemy, że odbudujemy nasze miasta oraz wsie, które zostały zniszczone przez rosyjskiego okupanta. Bo Chrystus zmartwychwstał. Wiemy i wierzymy, że wytrzymamy tę nierówną walkę, wytrzymamy oraz wygramy tę wojnę. Wiemy, że wszystkie dzieci Ukrainy, obecnie rozproszone po wielu krajach świata jako uchodźcy, wrócą do domu, do stołu wielkanocnego na Ukrainie. Bo Chrystus zmartwychwstał” - podkreślił hierarcha.

źródło: kair.ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza