Śladami kapucynów – nowy szlak pielgrzymkowy na mapie Włoch

2 października 2023  / Świat
Powrót do aktualności
Śladami kapucynów – nowy szlak pielgrzymkowy na mapie Włoch

We Włoszech kapucyni wytyczyli nowy szlak pielgrzymkowy. Składa się nań 17 etapów liczących w sumie ok. 400 km. Przebiegają one przez region Marche, leżący w środkowo-zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. To właśnie tam narodził się zakon kapucynów.

Kolejne etapy szlaku są wyznaczane przez kapucyńskie klasztory, zarówno przez te, które wciąż są żywe, jak i przez opuszczone. Startuje się w Fossombrone, by dojść do Ascoli Piceno. Pątnicy jako znak odbywanej pielgrzymki otrzymują krzyż tau oraz kartę z miejscem na pieczątki – świadectwo ukończenia kolejnych etapów. Nie są to zwyczajne pieczątki, gdyż zostały wykonane w sposób artystyczny przez br. Fabio Furiassego. Na zakończenie drogi wystawia się specjalny certyfikat.

Ważnym elementem pielgrzymowania szlakiem kapucyńskim jest gościna w klasztorach. „Przybywający pielgrzymi oczekują, że zostaną ulokowani w pokojach gościnnych, tymczasem serdecznie ich zapraszamy do uczestnictwa przez jeden dzień w życiu wspólnoty. Zwykle są zaskoczeni i bardzo chętnie przyjmują tę propozycję” – mówi brat Fabio Chiodi. Z uśmiechem dodaje, że zdarzyło mu się przyjmować gości w klasztorze w Fossombrone, po czym te same osoby witał w położonym kilkadziesiąt kilometrów dalej klasztorze Camerino. Ta niecodzienna sytuacja miała miejsce, gdyż właśnie w tym okresie zakonnik został tam przełożonym wspólnoty.

Szlak kapucyński powstał z marzenia sprzed czterech lat – wyjaśnił br. Sergio Lorenzini, prowincjał kapucynów i inicjator projektu. Jak tłumaczy, pierwszym krokiem było przyjrzenie się liście klasztorów i pustelni franciszkańskich w Marche, by następnie spojrzeć na ich rozmieszczenie na mapie geograficznej. Teraz to już doskonale zorganizowany szlak – mówi kapucyn. Dodaje, że w ostatnich miesiącach, gdy jeszcze udoskonalano oznakowanie, trasą przeszło ponad 800 pielgrzymów. Szlak jest też dostosowany dla podróżowania rowerem oraz dla grup harcerskich.

źródło: https://kair.ekai.pl/depesza/640056/show

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza