Młodzi ludzie wyznają sobie miłość poprzez nieustanne powtarzanie słów: „kocham cię”. Chrystus wskazuje na wypełnianie przykazań, jako potwierdzenie miłości do Niego. Wypełnianie przykazań prowadzi do miłości Ojca. Ostateczną konsekwencją wypełniania przykazań jest zamieszkanie Boga w człowieku..

Czytaj całość

Jezus w swoim nauczaniu posługiwał się różnymi środkami wyrazu, ale zasadniczo był to język prosty, a porównania odwoływały się do życia codziennego ówczesnych słuchaczy. Winnica jest obrazem biblijnym znanym również w Starym Testamencie. Prawdziwą winnicą Bożą jest społeczność chrześcijańska zjednoczona z Jezusem. Przykład negatywny i pozytywny latorośli ilustruje postawy uczniów Chrystusa. Sakramenty nie działają automatycznie. Są one środkami uświęcenia człowieka, ale ze strony człowieka potrzebna jest wola współpracy z łaską Bożą. Brak owocowania jest skutkiem nieznajomości Chrystusa, nieznajomość Chrystusa bierze się z braku potrzeby poznawania, co znowu wynika z ulegania pokusom. Człowiek, któremu brakuje wiary, nie odczuwa też potrzeby usprawiedliwienia tego braku..

Czytaj całość

Na rekolekcje składają się 4 kazania, z których pierwsze jest kazaniem wprowadzającym. Ubogaca ono rekolekcje i wskazuje najważniejsze myśli, jeśli jednak rekolekcje trwają tylko 3 dni, można je pominąć. Kazania zatrzymują się na 3 chwilach „szczególnej ekspozycji” Chrystusa. Pierwsza to ta, gdy Piłat przedstawia umęczonego Chrystusa – „Oto Człowiek”. Następnie nasz wzrok kierujemy na Jezusa obnażonego, który w swej ogromnej miłości oddaje człowiekowi wszystko, co posiada. Ostatni obraz to scena, w której Jezus oddaje ducha – „Ten prawdziwie był Synem Bożym”. W czasie naszych spotkań postaramy się przyjrzeć temu, jakie miejsce zajmuje Jezus w naszym życiu. Czy widzimy w Nim jedynie człowieka? A może jest dla nas kimś, kto może dać nam wszystko, kimś, do kogo zwracamy się w potrzebie? A może patrząc na Niego udręczonego na krzyżu, potrafimy zobaczyć w Nim naszego Pana i Zbawiciela? Niełatwo odpowiedzieć na pytanie: „Kim jest dla mnie Jezus?”, ale bez tego nasze przygotowania do świąt Zmartwychwstania nie mają sensu. Jeśli chodzi nam jedynie o tradycję, a nie o Boga, daremny cały nasz wysiłek – nawet to, że jesteśmy teraz w kościele i słuchamy nauk. Jeśli nie wiem i nie chcę wiedzieć, kim jest dla mnie Jezus, wszystko to nie ma sensu. Przygotować się na święta Zmartwychwstania to odpowiedzieć sobie na pytanie: „Kim jest dla mnie Jezus?”. Odpowiedzieć na to pytanie i daną przez nas odpowiedź wprowadzić w życie..

Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

  • 3000 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
  • 36 scenariusze katechez,
  • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
  • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 48 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza