Homilie codzienne

Data:


 • Zgodnie z żydowskim zwyczajem Jezus został zaproszony na świąteczny obiad. Nauczanie, które wygłosił w synagodze miało swoją kontynuację w postaci rozmów przy stole. Jezus bardzo chętnie przyjmuje zaproszenie. Słowa Jezusa sięgają głęboko. On pokazuje, że człowiek stworzony przez Boga, został zaproszony przez Niego na „ucztę życia”, gdzie sam Bóg jest Gospodarzem. Jezus przychodząc na świat, zajął ostatnie miejsce. Podstawą życia każdego chrześcijanina powinno być pokorne uniżanie się. Biada tym, którzy chcą przed Bogiem chwalić się bogactwem, mądrością, swoimi dokonaniami.

  Czytaj całość
 • Kwas faryzeuszów – religijna hipokryzja. Faryzejskie spojrzenie na cierpiącego człowieka. "Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony" (Łk 14,10).

  Czytaj całość
 • Szczególna rola miasta świętego – Jerozolimy. Postawa faryzejska obecna jest także w naszych czasach. Zmierzajmy z radością do królestwa niebieskiego. Słuchając Jezusa, jesteśmy wierni swojemu powołaniu.

  Czytaj całość
 • Musimy dokonywać wyborów – tych najprostszych i tych dotyczących całego życia. Jezus także stał przed trudnym wyborem apostołów, wyjątkowych uczniów, którym powierzy szczególne zadania w Kościele. Jezus udał się na górę i spędził całą noc na modlitwie przed Bogiem. Był posłuszny woli Ojca i wsłuchując się w Jego głos, powołał swoich najbliższych uczniów. Trzeba wsłuchiwać się w wolę Bożą i być jej posłusznym.

  Czytaj całość
 • Wystarczy odrobina, która trwale wpływa na resztę, aby całe otoczenie niejako „dostosowało się” do owej odrobiny. Poczucie bezsilności człowieka. Jak ja mogę coś zmienić? Jezus Chrystus zaczynem, który przemienia świat. Zostałem posłany przez Boga, aby ogłaszać Boże królestwo, aby zmieniać świat.

  Czytaj całość
 • U Żydów dzień zaczyna się i kończy o zmierzchu. Ostatnim i najważniejszym dniem tygodnia jest szabat. Siódmego dnia Bóg odpoczął po stworzeniu świata. Główne przepisy dotyczące szabatu były przedmiotem dyskusji zanotowanych w Talmudzie. Zbawiciel celowo dokonał cudownego uleczenia w dzień szabatu, aby pokazać, że prawo musi być ludzkie oblicze.

  Czytaj całość
 • W szkole Jezusa będzie zawsze miejsce na współczucie i solidarność. W dzisiejszej Ewangelii dochodzi jeszcze wezwanie do przemiany serc. Prorocy nie mieli łatwego losu. Napominanie innych nie jest wdzięcznym zadaniem. Nazywanie grzechów po imieniu spotyka się z niewdzięcznością grzeszników. Módlmy się o wrażliwe serca, które potrafią współczuć z cierpiącymi, a jednocześnie porywać innych do nawrócenia.

  Czytaj całość
 • Jesteśmy ekspertami w wielu sprawach, ale nie zawsze w sprawach Bożych. Jezus z Nazaretu ubolewa nad nieumiejętnością rozpoznawania znaków czasu. Patrzmy na wszystko, co się dzieje na świecie, w świetle Chrystusowej Ewangelii. Chrześcijanin ma być znakiem dla bliźnich, powinien też umieć odczytywać znaki czasu.

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 4222 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 199 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza