Homilie niedzielne i świąteczne

Filtruj:Data:


 • 17 gru
  2017

  Adwent przypomina nam obietnice Boga. Prorocy zapowiadali spełnienie Jego zbawczych obietnic. Nadejdą dni, kiedy Bóg ukaże się z całą mocą. On przywróci wielkość i świetność Izraela. III Niedziela Adwentu nazywana jest „Niedzielą radości”. Ludzie mówią, że życie nabrało jakiegoś niesamowitego przyspieszenia, że współczesny świat pędzi z ogromną prędkością do celu, którego nikt nie potrafi określić.

  Czytaj całość
 • 17 gru
  2017

  Człowiek goni za popularnością, a jej efekty nie zawsze są pozytywne. Życie to nie jest teatr! Życie to angaż na całość i to w odpowiedniej roli! Zbyt częste zmienianie ról prowadzi do utraty tożsamości. Warto porównać sławę Jana Chrzciciela z zachowaniem tych, którzy dziś są u szczytu popularności. Przypomnijmy sobie osoby, które były tam jeszcze wczoraj. Większość z nich można zaliczyć do kategorii jednosezonowych gwiazd. Jan nie pcha się na pierwsze miejsca. Wybiera pustynię za dom, skórę wielbłądzią za odzienie, szarańczę za pokarm. Gwiazdy pną się na szczyt po trupach, w atmosferze skandali i prowokacji. Chrzciciel głosi prawdę i nie należy do politycznie poprawnych. On wie, kim jest, kto go posłał i jaka jest jego misja. Celebryci są marionetkami poddanymi zasadom poprawności politycznej.

  Czytaj całość
 • 17 gru
  2017

  Temat prostych dróg do Boga znamy już z ostatniej niedzieli. Pojawia się on często w Piśmie Świętym, bo symbolizuje możliwość wyboru w naszym życiu dobra lub zła. Światło daje większe możliwości, gdyż poszerza nasze poznanie. W świetle więcej widać. A znajomość tego, co należy zrobić, jest podstawą do dokonywania dobrych wyborów. Światło pozwala też lepiej rozpoznać to, co jest złe. Prostowanie dróg naszego życia chroni nas przed pogubieniem się w świecie i pomaga odnaleźć najpewniejszą i najkrótszą drogę ku Bogu. Jeśli chcemy korzystać z Bożego światła – to najlepiej, żeby nic nam go nie przesłaniało. Prosta droga zostanie wtedy dobrze rozświetlona, a na krętej światło będzie się załamywać na przeszkodach.

  Czytaj całość
 • 10 gru
  2017

  „Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym” (Mk 1,1). to tytuł, jakim św. Marek opatrzył swoje dzieło. Historie, cuda, przypowieści, egzorcyzmy, nauczanie i narracja wydarzeń o Jezusie, opisane w księdze, którą nazywamy „Ewangelią wg św. Marka” są tak naprawdę jedynie „początkiem” Dobrej Nowiny o Chrystusie! „Początek” Dobrej Nowiny to nie osobna historia, wyrwana z kontekstu dziejów, ale głęboko zakorzenione wypełnienie się wielowiekowych oczekiwań narodu wybranego… Prawdopodobnie zamysłem św. Marka było wskazanie czytelnikowi (słuchaczowi), że dalszą narracją Dobrej Nowiny powinno być życie każdego chrześcijanina zgodnie ze wskazaniami, jakie pozostawił nam Chrystus.

  Czytaj całość
 • 10 gru
  2017

  Kolejny raz w naszym życiu przeżywamy Adwent, poprzez który Kościół pragnie przypomnieć nam czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Jednym z wielkich proroków Adwentu jest św. Jan Chrzciciel, który słowem i postawą odcisnął na ludziach tamtej epoki niezatarte piętno. Czas adwentowych rozważań prowadzi nas na pustynię, która staje się niezwykłą przestrzenią spotkania z Bogiem – Stwórcą i Panem świata. Słowo Boże kierowane do Jana jest aktualne i dzisiaj. Prorok wzywa nas do konkretnej pracy duchowej, polegającej na prostowaniu dróg naszego życia. Drugie czytanie dzisiejszej liturgii słowa zwraca naszą uwagę na konieczność czuwania, by Dzień Pański, który nadchodzi, nie zastał nas w grzechu.

  Czytaj całość
 • 10 gru
  2017

  Pan Bóg pragnie szczęścia dla każdego z nas. O zna wszystkie drogi i wie, na której będziemy szczęśliwi. On jeden wie, co na nas czeka na końcu każdej drogi. My widzimy tylko ich początki i możemy się domyślać ich przebiegu i celu. Jednak ostatecznie pozostanie to dla nas niewiadomą. Kręte drogi oznaczają pogubienie człowieka, niepewność. Ten, kto wie dokąd zmierza, idzie bez wahania, prosto do celu. Święci wybierali prostą drogę. Wolą Boga jest szczęście człowieka. Bóg stworzył nas z miłości, stworzył aby obdarowywać dobrami. Dlatego im więcej w naszym życiu kierujemy się Jego wolą, tym więcej możemy przyjąć przygotowanego dla nas dobra. Wiara to ciągła próba zaufania, że to Bóg wie najlepiej, co jest dla mnie dobre. We wszystkich miejscach w moim życiu, w których nie szukam Jego dróg, odnajdę prędzej czy później pustkę i zło. Wola Boga jest jak gdyby instrukcją życia. Im bardziej zaufam jej wskazówkom – tym lepiej wykorzystam życie.

  Czytaj całość
 • W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny gromadzi nas w świątyni potrzeba modlitwy. Maryja jest Niepokalana. Ten przywilej – Niepokalane Poczęcie informuje nas, że Maryja jest wolna od zmazy grzechu, od jego skutków; w trakcie swojego życia nie popełniła najmniejszego grzechu. Jest cała piękna. Jej ciało i dusza są perłą, która ukazuje piękno Stwórcy. Grzech jest buntem wobec Stwórcy, postawą w której człowiek oddala się od niego, staje się przeciwnikiem Boga. Grzech stawia między mną a Bogiem niewidzialny mur, odcina nas od źródła jakim jest Bóg. Grzech niszczy naszą przyjaźń z Panem Jezusem i oddala nas od innych ludzi zrywając nić przyjaźni i zrozumienia. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ten tytuł Maryi jest zarazem prawdą objawioną o Jej duchowej predyspozycji. To niezmiernie ważna prawda chrześcijańskiej wiary.

  Czytaj całość
 • 3 gru
  2017

  Doświadczenie domu jako wspólnoty ludzi, którzy podejmują wzajemną troskę o siebie ze względu na miłość. Kościół jest wspólnotą czuwania i oczekiwania na przyjście Jezusa. Czytanie słowa Bożego i decyzja pójścia za Chrystusem są początkiem wejścia na drogę rozwoju życia duchowego. Egoizm niszczy więzy miłości w relacjach kościelnych. Ewangeliczne „czuwanie” to nieustanne realizowanie drogi do świętości. Potrzeba modlitwy za Kościół, czyli za osoby, które razem ze mną go budują. Wspólnota wierzących w adwencie daje świadectwo swojego umiłowania Jezusa i nieustannego oczekiwania na Jego przyjście.

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 2801 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 47 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza