Homilie niedzielne i świąteczne

Filtruj:Data:


 • Uroczystości Pańskie, maryjne i ku czci świętych obchodzimy wspólnie z innymi. Natomiast poświęcenie naszego kościoła parafialnego jest tylko naszym świętem. Życie parafialnej wspólnoty koncentruje się w kościele parafialnym. Obchody rocznicy poświęcenia świątyni są znakiem szacunku dla miejsca świętego, w którym mieszka Jezus Eucharystyczny pod postaciami chleba i wina, w którym sprawujemy Eucharystię.

  Czytaj całość
 • Trzy słownikowe znaczenia słowa „poświęcenie” w odniesieniu do konsekracji kościoła: „dokonać obrzędu święcenia”, „oddać coś komuś lub jakiejś ważnej sprawie lub zrezygnować dla nich z kogoś, z czegoś” oraz „zainteresować się kimś, czymś w sposób szczególny”. Trzy znaczenia słowa „poświęcenie” odwołują się również do ludzkich relacji miłości. Poświęcenie nabiera tutaj różnych wymiarów, związanych z przysięgą, oddaniem i rezygnacją oraz okazywaniem zainteresowania. Uroczystość poświęcenia świątyni wiąże się z życiem człowieka w relacji z innymi. Jako chrześcijanie mamy niedościgniony wzór poświęcenia w osobie Jezusa Chrystusa.

  Czytaj całość
 • Zacheusz szukał spotkania z Jezusem. Zaprosił Go do domu. Dziś Pan Jezus zaprasza nas do swojego domu. Świątynia to konkretny dom Boży z historią, znakami i przede wszystkim z ludźmi. Historia świątyni to historia ludzi i tradycja. Warto ją poznać. Pomoce: Kronika parafialna (jeśli jest taka możliwość); stare zdjęcia kościoła – jeśli jest to możliwe, warto skorzystać z rzutnika multimedialnego przy pokazywaniu zdjęć. Zwrócić uwagę na wyposażenie świątyni, ołtarz, konfesjonały, ornaty, obrazy. Tort albo cukierki, którymi na zakończanie Mszy św. częstujemy dzieci.

  Czytaj całość
 • 24 paź
  2021

  W wędrówce do nieba używamy naszego rozumu i darów Bożego Objawienia. Bartymeusz zwraca się z prośbą o miłosierdzie do Syna Dawida. Żebrak woła do króla. Pan Jezus usłyszał wołanie.

  Czytaj całość
 • 24 paź
  2021

  Kapłan nosi w sobie problemy tych czasów, w których wzrasta. Bardzo ważna jest sytuacja naszych rodzin. Jeśli kandydat do kapłaństwa wzrastał w rodzinie, gdzie brakowało miłości, to będzie on miał przed sobą znacznie trudniejszą i dłuższą drogę do osiągnięcia dojrzałości. Stąd ogromna odpowiedzialność młodych ludzi za budowanie dobrych, kochających się rodzin. Kapłan zna ludzkie problemy. Sam zmaga się ze słabościami i wie, co to duchowa walka. Wie także, co znaczy upadek. W zgiełku sądów możemy nawet nie usłyszeć wołania posądzanego kapłana: „Jezusie, ulituj się nade mną”. Właściwą postawą jest przyniesienie tego człowieka przed Boże oblicze, chociażby poprzez modlitwę.

  Czytaj całość
 • 24 paź
  2021

  Wzrok jest wielką wartością, darem od Pana Boga. Bardzo trudno jest żyć, kiedy ktoś jest ślepy. W czasach Pana Jezusa wielu ludzi traciło wzrok. Nie było takich lekarstw jak dziś. Dlatego Bartymeusz prosi Jezusa o cud. W naszym życiu duchowym posługujemy się modlitwą, słowem Bożym i sakramentami, abyśmy widzieli więcej. Pomoce: okulary; szkła kontaktowe; mikroskop; lornetka; teleskop.

  Czytaj całość
 • 17 paź
  2021

  Jezus wywraca do góry nogami rozumienie władzy, jakie ma świat, i ukazuje, że powinna ona zawsze wiązać się z postawą służby i pokory – powinna stanowić realizację przykazania miłości bliźniego. Każdy człowiek sprawuje władzę w różnych wymiarach: począwszy od władzy nad samym sobą, poprzez odpowiedzialność za drugiego człowieka w małżeństwie, rodzinie, wspólnocie kapłańskiej/zakonnej, aż po władzę rozumianą jako relacja z określoną grupą ludzi.

  Czytaj całość
 • 17 paź
  2021

  Aktualność dialogu Jezusa z uczniami. Różnica między słowem „proszę”, a „żądam”. Nasza modlitwa to często żądanie. Bezmyślność i pycha uczniów. Człowiek często chce być bogiem.

  Czytaj całość

Uzyskaj dostęp do:

 • 4705 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 249 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza