Aktualności

 • Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji

  30 maja 2023  / Polska

  Papież rzymski nie będzie myślał i postępował tak, jak my tego oczekujemy, ma on swoje spojrzenie i swój światopogląd i będzie działał tak, jak go nauczył jego Kościół katolicki. Taki pogląd wyraziła ukraińska religioznawczyni, doktor nauk filozoficznych Ludmyła Fyłypowycz w wypowiedzi dla rozgłośni "Radio Obywatelskie", komentując inicjatywy pokojowe Franciszka. Według niej, ma on szczególne doświadczenie, bardzo odległe od europejskich składników tego układu, jaki tutaj się ukształtował i dotyczy to m.in. jego stosunku do Rosji i Rosjan.

 • Papież: Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka

  28 maja 2023  / Świat

  Cud narodzin przypomina o najwyższym z przysługujących nam praw, tym do istnienia. Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Cud życia”, w której przypomina, że, podobnie jak jego poprzednicy, od zawsze zdecydowanie potępia aborcję. Zachęca też, by mówić o tym temacie, zaczynając od wsłuchania się w głos nienarodzonego dziecka.

 • Abp Gądecki: Kościołowi potrzeba mężnych kapłanów

  28 maja 2023  / Polska

  Potrzeba w Kościele kapłanów charakteryzujących się duchem męstwa. Takim darem obdarza kapłana Duch Święty, wzmacniając ludzką wolę i uzdalniając ją do czynnego i wytrwałego znoszenia przeciwności, trudów, cierpienia, nawet za cenę utraty życia – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił święceń prezbiteratu ośmiu kapłanom.

 • Dziś wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

  22 maja 2023  / Polska

  Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

 • ChatGPT, sztuczna inteligencja i Watykan – rozmowa z ks. prof. Józefem Klochem

  18 maja 2023  / Polska

  O odpowiedzialnym stosowaniu AI przed XVII Konferencją Naukową Etyki Mediów pt. „Sztuczna inteligencja: upodmiotowienie maszyn – uprzedmiotowienie człowieka” z ks. prof. ucz. Józefem Klochem rozmawia Katolicka Agencja Informacyjna. - „Apel rzymski” jasno podkreśla – korzystanie ze sztucznej inteligencji musi być odpowiedzialne. Nie ma innego wyjścia, inaczej zwróci się to przeciwko ludzkości – zaznaczył kierownik Katedry Internetu i Komunikacji Cyfrowej w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie.

 • Papież: dialog jest spotkaniem z człowiekiem, a nie z lustrem

  10 maja 2023  / Polska

  Papież spotkał się z uczestnikami Kongresu organizowanego przez Instytut Dialogu Międzyreligijnego z Argentyny. Ojciec Święty zauważył, że ludzie reprezentujący różne religie i wyznania przez całe wieki rozmawiali jakby z lustrem, które odbijało ich własne przekonania na temat innych. Dominowała przy tym postawa nieufności i odrzucenia.

 • Zarządzanie parafią w Kościele Katolickim – jak robić to skutecznie?

  25 kwietnia 2023  / Polska

  Zarządzanie parafią w Kościele Katolickim to wielowymiarowe zadanie, które wymaga od księży umiejętności duchowego przywództwa oraz zdolności organizacyjnych i zarządczych. Z tego powodu coraz więcej duchownych szuka nowoczesnych rozwiązań, które pomogą im skutecznie zarządzać parafią – zwłaszcza w dobie szerokiej biurokratyzacji czy chaosu informacyjnego. Jednym ze skutecznych rozwiązań może być portal dla księży, który oferuje wiele narzędzi ułatwiających pracę Proboszcza. Sprawdź, jak umiejętnie prowadzić parafię oraz jak portal Pastoralis.pl może pomóc w jej zarządzaniu.

 • Abp Szewczuk: podniesiemy się, mimo agresji Rosji, bo Pan żyje

  18 kwietnia 2023  / Świat

  Trwa 61. tydzień rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów. „Ale Ukraina świętuje Wielkanoc, Ukraina świętuje odczucie swojego zwycięstwa, ponieważ na Ukrainie, pomiędzy nami, w ciele naszego narodu zmartwychwstał nasz Zbawiciel” – wskazał w swoim specjalnym orędziu na kolejny okres wojny abp Światosław Szewczuk. Hierarcha podkreślił, że pomimo nieustających ataków oraz ostrzałów dokonywanych przez najeźdźców, jego naród wciąż przypomina o sobie światu i kontynuuje walkę.

Uzyskaj dostęp do:

 • 5480 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
 • 36 scenariuszy katechez,
 • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
 • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 314 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.