Abp Ryś: możesz przyjść do świątyni i nie spotkać się z Bogiem!

28 października 2019  / Polska
Powrót do aktualności
Abp Ryś: możesz przyjść do świątyni i nie spotkać się z Bogiem!

– Możesz przyjść do świątyni i nie spotkać się z Bogiem! Możesz nawet nie mieć potrzeby spotkania się z Nim, bo sam sobie wszystko ustawiasz, sam sobie wszystko załatwiasz. Sam jesteś sprawiedliwy, sam jesteś w porządku! – mówił abp Grzegorz Ryś, który 27 października wieczorem poświecił kaplicę i dom zakonny Sióstr Świętej Rodziny z Bordeaux, który znajduje się w Żbiczkach k. Konstantynowa Łódzkiego.

 

 

 

– W Żbiczkach Lesie k. Konstantynowa Łódzkiego od 1964 roku znajduje się dom Sióstr św. Rodziny z Bordeaux, który był przeznaczony dla sióstr, które powracały z misji z Afryki i z Azji. – tłumaczy s. Agnieszka Bura. – Kilka lat temu została podjęta decyzja, by ten dom przystosować dla starszych sióstr, a dzisiejszy dzień jest uwieńczeniem tych przygotowań. – dodaje przełożona wspólnoty.

Na początku Mszy św., odpowiadając na prośbę Siostry Przełożonej abp Ryś pobłogosławił ołtarz i ambonę, a następnie poświecił kaplicę sióstr. Natomiast w pouczeniu pasterskim podkreślił, że dobrze jest mieć świątynię, ale trzeba uważać jak się do niej wchodzi, ponieważ w tej świątyni człowiek może spotkać Boga, ale może się z nim absolutnie rozminąć. Podobnie w tej świątyni człowiek może nawiązać sensowną relację z drugim, albo się kompletnie z tym drugim rozminąć. – Ostatecznie będzie tak, że jedni wyjdą stąd usprawiedliwieni, a drudzy nieusprawiedliwieni! – zaznaczył.

– Dwóch ludzi razem przyszło do świątyni. Dwóch ludzi przyszło do tego samego Boga. To powinno jakoś zmienić relację między nimi, ale nie zmieniło. To, co faryzeusz myśli o celniku jest przerażające! Tak jak nie potrzebował Boga, tak nie potrzebuje człowieka. Potrzebuje go tylko jako kontrast dla własnej cnoty! Można innych traktować jako kontrast dla własnej cnoty, dla własnego szczęścia! – zauważył łódzki pasterz.

Metropolita łódzki zwrócił również uwagę na to, że uznanie Boga przychodzi ze zrozumieniem własnego grzechu. – Bóg jest święty, a ja jestem grzesznikiem. Właśnie dlatego schylam się Jezusowi do nóg. Właśnie dlatego nie mam odwagi popatrzeć Mu w twarz. W ten sposób ta modlitwa przeproszenia za grzechy, staje się aktem adoracji. Uznajesz Pana w Jezusie, uznajesz Pana w Bogu widząc jednocześnie swój grzech. To jest moment adoracji. Modlitwa celnika jest to modlitwa adoracji. – dodał kaznodzieja.

Poświęcona dziś kaplica pw. Świętej Rodziny jest miejscem, w którym modlą się siostry oraz wierni, mieszkający w okolicy klasztoru. Z posługą do sióstr przyjeżdżają księża z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim. Aktualnie we wspólnocie zakonnej w Żbiczkach zamieszkuje osiem sióstr.

źródło: ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Dziś 45. rocznica wyboru Jana Pawła II: Człowiek drogą Kościoła (analiza)

16 października 2023  / Polska

Jednym z najważniejszych elementów przesłania jakie kierował do świata Jan Paweł II był postulowany przezeń głęboko personalistyczny „nowy humanizm”, wyrastający z przekonania, że gwałtowny rozwój współczesnego świata winien zostać zintegrowany z trwałymi wartościami chrześcijańskiej koncepcji człowieka. Troska o właściwą antropologię, przenikającą kulturę i pozostającą w harmonii z szybkimi zmianami w nauce, gospodarce jak i politycznym kształcie świata, stanowiła jedną z przewodnich osi jego pontyfikatu.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5877 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 330 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza