Niepełnosprawni w Kościele chcą być aktywnymi uczestnikami ewangelizacji

W ramach trwającego obecnie procesu synodalnego o swoje miejsce w Kościele upominają się osoby niepełnosprawne. Chcą być nie tylko przedmiotem troski, ale również aktywnymi uczestnikami ewangelizacji.
W ubiegłym tygodniu zorganizowano dla nich specjalne spotkanie w Sekretariacie Synodu Biskupów. Niepełnosprawni mają nadzieję, że jeden z nich będzie mógł wziąć udział w końcowej sesji synodu w Rzymie.
Jednym z uczestników synodalnego spotkania była Claire-Marie Rolland, francuska dziewica konsekrowana z Zespołem Downa. Jej świadectwo najdobitniej ukazuje, jak ważną rolę mogą odgrywać w Kościele osoby z niepełnosprawnością.
Ma ona 37 lat, od 2013 r. oficjalnie jest osobą konsekrowaną, żyje w Lourdes we wspólnocie Bieguny Światła, która udziela pomocy ludziom, którzy tak jak ona urodzili się z dodatkowym 31. chromosomem. Jak można się spodziewać Claire-Marie bardzo dobrze się odnajduje w ich środowisku, lepiej odczytuje ich uczucia, potrzeby… Zdumiewające jest jednak również to, że jej misja nie ogranicza się do osób z Zespołem Downa. Odznacza się ona bowiem wielką siłą oddziaływania na młodzież. Dlatego często składa świadectwo w samym Lourdes, a także spotyka się z młodymi przy innych okazjach, na przykład w szkole.
Z naturalną wiarą i wielką prostotą potrafi mówić o sprawach najtrudniejszych, choćby takich jak samotność i odrzucenie, bo sama została porzucona przez swych rodziców. Mówi się o niej, że wyzwala w swych słuchaczach dar łez. Dowiodła tego również w Watykanie, kiedy nawiązała znajomość z koczującymi tam bezdomnymi. Zapytana, skąd bierze siły do takiej bezpośredniej ewangelizacji, odpowiada z typowym dla siebie poczuciem humoru: „no tak, wam jest trudniej, brakuje wam przecież jednego chromosomu!”
Świadectwo francuskiej dziewicy konsekrowanej zostało też doceniono w samym Rzymie. Jak mówi Vittorio Scelzo z Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Clarie-Marie wskazuje drogę dla Kościoła, w którym osoby z upośledzeniem nie będą jedynie beneficjentami duszpasterstwa powodowanego współczuciem, lecz pełnoprawnymi uczestnikami misji.
źródło: ekai.pl
Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:
Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji
Papież rzymski nie będzie myślał i postępował tak, jak my tego oczekujemy, ma on swoje spojrzenie i swój światopogląd i będzie działał tak, jak go nauczył jego Kościół katolicki. Taki pogląd wyraziła ukraińska religioznawczyni, doktor nauk filozoficznych Ludmyła Fyłypowycz w wypowiedzi dla rozgłośni "Radio Obywatelskie", komentując inicjatywy pokojowe Franciszka. Według niej, ma on szczególne doświadczenie, bardzo odległe od europejskich składników tego układu, jaki tutaj się ukształtował i dotyczy to m.in. jego stosunku do Rosji i Rosjan.
Papież: Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka
Cud narodzin przypomina o najwyższym z przysługujących nam praw, tym do istnienia. Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Cud życia”, w której przypomina, że, podobnie jak jego poprzednicy, od zawsze zdecydowanie potępia aborcję. Zachęca też, by mówić o tym temacie, zaczynając od wsłuchania się w głos nienarodzonego dziecka.
Abp Gądecki: Kościołowi potrzeba mężnych kapłanów
Potrzeba w Kościele kapłanów charakteryzujących się duchem męstwa. Takim darem obdarza kapłana Duch Święty, wzmacniając ludzką wolę i uzdalniając ją do czynnego i wytrwałego znoszenia przeciwności, trudów, cierpienia, nawet za cenę utraty życia – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił święceń prezbiteratu ośmiu kapłanom.
Wyszukiwarka homilii
Uzyskaj dostęp do:
- 5480 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
- 36 scenariuszy katechez,
- 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
- 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
- 314 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.