ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2021 - Ponad 40 inspiracji na każdy dzień Wielkiego Postu

7 lutego 2021  / Polska
Powrót do aktualności
ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2021 - Ponad 40 inspiracji na każdy dzień Wielkiego Postu

Zdrapka Wielkopostna organizowana jest od 2015 roku przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego. Co roku, na początku Wielkiego Postu, wiele tysięcy osób w Polsce i za granicą otrzymuje od swoich bliskich, wychowawców, misjonarzy i pasterzy zdrapkę z zadaniami wielkopostnymi na każdy dzień. Celem Zdrapki jest pomoc w głębszym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu. Pomaga ona przeżyć ten czas na drodze, na którą zaprasza nas Kościół – przez post, modlitwę i jałmużnę.

Wykonywanie proponowanych codziennie, „zdrapywanych” ćwiczeń duchowych i zadań pomaga rozpoznawać i odnajdować Boga w małych sprawach codziennego życia. Wartościowe treści służą m.in wzrostowi duchowemu człowieka, integracji rodzin, pogłębianiu relacji międzyludzkich, czy budowaniu wspólnoty.

Hasło tegorocznej Zdrapki to: “Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe” Łk 14, 17. 

Plansze Zdrapki na początku lutego trafią do parafii, wspólnot i rodzin w całej Polsce (do min. 200.000 osób). Nabywać je można na stronie https://zdrapkawielkopostna.pl/. Realizacja zadań ze Zdrapki 2021 rozpocznie się w Środę Popielcową czyli 17 lutego.

Przy okazji dystrybucji Zdrapki w parafiach, wspólnotach, ruchach katolickich czy stowarzyszeniach, mogą one organizować zbiórki „co łaska” na określone potrzeby tych wspólnot lub na konkretne cele charytatywne. Będzie to też znakomita okazja do aktywizacji ruchów parafialnych i podejmowania przez nie nowych wyzwań.

Treści zadań Zdrapki

Treści zadań są przystosowane do aktualnych warunków pandemicznych w kraju. Mimo ograniczeń dzięki Zdrapce każdy otrzyma szansę na:

 • wewnętrzną przemianę - nawrócenie w odniesieniu do siebie samego, do Boga i innych ludzi, w którym pomagać ma modlitwa, jałmużna i post. 
 • przypomnienie sobie sensu i kierunku własnego życia oraz wartości Eucharystii, 
 • dostrzeżenie kruchości życia ludzkiego i okazanie wdzięczności Opatrzności Bożej, 
 • aktywne i wspólnotowe – nawet w sytuacji pandemii – uczestnictwo we Mszy Świętej i głębsze jej zrozumienie.
 • zadbanie o więzi społecznych, budowanie wspólnoty – zwłaszcza parafialnej - właśnie w tym trudnym czasie, zamiast wciąż narzekać na to, co uniemożliwia nam pandemia możemy uczynić coś dla tych, którzy mają mniej,
 • przypomnienie tradycji związanych z Wielkim Postem.

Zdrapka w założeniach autorów ma przeciwdziałać: 

 • brakowi sensu życia;
 • przesadnej izolacji czy wręcz samotności i zamieraniu relacji; 
 • opustoszeniu parafii; 
 • “odpływaniu” ludzi z niedzielnych oraz transmitowanych Mszy Świętych.

Na treści w Zdrapce Wielkopostnej 2021 otrzymaliśmy Nihil obstat od Przełożonego Prowincji Wielkopolsko Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. W 2019 oraz 2020 roku treść Zdrapki została także przetłumaczona na języki obce - zdrapkę odkrywali min. mieszkańcy Tajwanu, Hong Kongu oraz Makau. 

Więcej o WŻCh

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh, CLC) jest świeckim, światowym stowarzyszeniem katolickim, ruchem inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli, wyrosłym z Sodalicji Mariańskich. 
Naszą wspólnotę tworzą chrześcijanie: mężczyźni i kobiety, dorośli i młodzież, z różnych grup społecznych. Zasadniczym celem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego jest formacja duchowa do podejmowania apostolstwa w duchu Magis (większego dobra). 
Przeżywamy duchowość ignacjańską w życiu codziennym oraz poznajemy obszar naszego świeckiego powołania poszukując sposobów, by wnieść własny, specyficzny wkład w życie i misję Kościoła. Staramy się rozpoznać Boga w małych sprawach codziennego życia i pomagać innym również rozpoznawać tę obecność. Duchowość Ignacjańska kształtuje w nas umiejętność rozeznawania woli Bożej i działania. Rozeznanie musi prowadzić do działania, bo jeśli kończy się na samym sobie jest ono jałowe.
Podobnemu, ciągłemu procesowi rozeznawania poddajemy także życie wspólnoty oraz decyzje dotyczące działań apostolskich. W promowanie apostolstwa angażujemy się zgodnie z naszym (świeckim) sposobem bycia w świecie.  Obszar i zakres podejmowania zaangażowań osobistych i wspólnotowych jest nieograniczony.. 
Polscy członkowie WŻCh działają m.in. w: Białymstoku, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Trójmieście, Piotrkowie Trybunalskim, Wrocławiu i Szczecinie. WŻCH i rodzina Ignacjańska  oferuje wszystkim, zwłaszcza młodym ludziom doświadczenie rozeznania, dostosowane do współczesnego świata i kultury, proponując silnie zaangażowane w ważne wartości takie jak wolność, zrównoważony rozwój, sprawiedliwość i solidarność.
Kontakt: ul. Rakowiecka 61, Warszawa 02-532, www.wzch.org.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Prezes PFROŻiR: wyrok TK to nie triumf tylko wyzwanie

31 stycznia 2021  / Polska

– Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego to zadanie dla nas. Powinniśmy je traktować nie tyle jako triumf, co jako początek ciężkiej pracy i walki o to, by żadna z rodzin, która przyjmie chore i niepełnosprawne dziecko nie została pozostawiona sama sobie – mówi Jakub Bałtroszewicz, Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny. – Musimy pokazać, że dorośliśmy do tego orzeczenia – podkreśla w rozmowie z KAI.

Wraca dyskusja odnośnie funkcjonowania Kościoła w przestrzeni publicznej

31 stycznia 2021  / Polska

Istniejący w Polsce model ustrojowy regulujący miejsce religii w sferze publicznej oraz relacje między państwem a Kościołem jest zgodny z rozwiązaniami przyjętymi w większości demokratycznych państw europejskich. Zarazem należy do najnowocześniejszych, a został ukształtowany pod wpływem zarówno doktryny społecznej Soboru Watykańskiego II, jak i współczesnych wymogów prawa międzynarodowego. Publikujemy analityczny materiał na ten temat w związku z toczącą się w Polsce dyskusją.

Od poniedziałku Muzea Watykańskie otwarte dla publiczności

31 stycznia 2021  / Świat

Po 88 dniach zamknięcia z powodu pandemii Covid-19, od najbliższego poniedziałku, 1 lutego 2021 roku, będzie można ponownie zwiedzać Muzea Watykańskich codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8.30 do 18.30, z ostatnim wejściem o 16.30, z obowiązkową rezerwacją online – poinformowała dyrekcja tej placówki

Uzyskaj dostęp do:

 • 4391 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 227 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza