Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji

30 maja 2023  / Polska
Powrót do aktualności
Ukraińska religioznawczyni krytycznie o wypowiedziach papieża na temat Rosji

Papież rzymski nie będzie myślał i postępował tak, jak my tego oczekujemy, ma on swoje spojrzenie i swój światopogląd i będzie działał tak, jak go nauczył jego Kościół katolicki. Taki pogląd wyraziła ukraińska religioznawczyni, doktor nauk filozoficznych Ludmyła Fyłypowycz w wypowiedzi dla rozgłośni "Radio Obywatelskie", komentując inicjatywy pokojowe Franciszka. Według niej, ma on szczególne doświadczenie, bardzo odległe od europejskich składników tego układu, jaki tutaj się ukształtował i dotyczy to m.in. jego stosunku do Rosji i Rosjan.

"Wydaje mi się, że papież ma poczucie jakby powszechnej [katolickiej] winy za podział Kościoła Chrystusowego, który dokonał się w 1054 roku" – powiedziała badaczka ukraińska. Jej zdaniem, spogląda on z pozycji Kościoła, liczącego dziś ponad 1,2 miliarda [dane watykańskie mówią o ponad 1,3 mld - KAI] wiernych, na tę mniejszość w Rosji (liczącą, według Fyłypowycz, najwyżej 80 mln osób) i chce ich przygarnąć. Chce im dać nadzieję, pokazać, że miliard 200 milionów ludzi żyje w zgodzie, "żyjcie więc tak samo jak my, wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami" – zauważyła.

Ale chrześcijaństwo w Rosji jest nieco odmienne od tego w innych krajach – oświadczyła rozmówczyni rozgłośni. Wyjaśniła, że chrześcijanie "chcą zwrócić ludzi ku temu myśleniu, które działa w głowie każdego normalnego człowieka" i zapytała retorycznie: "Ale czy prawosławni w Rosji są normalnymi chrześcijanami?". Zwróciła uwagę, że trudno ich za takich uważać, skoro święcą oni broń, cieszą się ze śmierci, a Rosja jest dziś krajem, który uświęcił śmierć jako taką.

Fyłypowycz zaznaczyła, że bardzo sceptycznie odnosi się do "naiwnych prób zwracania się do zbrodniarzy, aby nie byli nimi". Przyznała, że nie pamięta takich przypadków, aby jakiekolwiek apele kierowane do Hitlera, Mussoliniego czy Stalina przyniosły korzystny skutek. "Czy choć jeden z nich powstrzymał terror i dyskryminację?" – zapytała retorycznie. I dodała, że "zbrodniarz zachowuje się jak alkoholik i nie uważa siebie za zbrodniarza".

źródło: kair.ekai.pl 

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Jom Kipur – żydowski dzień postu i pokuty

25 września 2023  / Polska

W Izraelu wszystko zatrzymuje się na jedną dobę – lotnisko jest zamknięte, transport publiczny jest zawieszony, religijni Żydzi przez 25 godzin wstrzymują się od spożywania wody i jedzenia. W Jom Kipur wszyscy gromadzą się, aby stanąć przed Bogiem i zjednoczeni w modlitwie prosić o Jego przebaczenie. Dziś wieczorem rozpoczyna się Jom Kipur – Dzień Przebłagania – najbardziej uroczysty dzień roku. O duchowym i biblijnym znaczeniu tego święta mówi dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, specjalistka współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich z Izraelskiego Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich w Galilei.

Czy kazanie i homilia to to samo?

22 września 2023  / Polska

Kiedy mówimy o "kazaniu" czy "homilii", możemy myśleć, że odnosimy się do tego samego zjawiska. Chociaż w potocznym języku terminy "kazanie" i "homilia" są często używane zamiennie, te dwa pojęcia mają różne znaczenia i odnoszą się do różnych aspektów duchowej komunikacji. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie są kazania i homilie, jakie są ich różnice oraz czym powinny się one charakteryzować.

Kard. Ryś: Jeśli poddamy się Duchowi Świętemu, to staniemy się innym Kościołem!

18 września 2023  / Polska

– Dzisiejsza liturgia otwiera przed nami dwa piękne lata i jeśli w tym czasie poddamy się Duchowi Świętemu, to nie tylko przeczytamy dokument końcowy Synodu naszej archidiecezji, tylko staniemy się, daj Boże, innym Kościołem! – mówił kard. Grzegorz Ryś. Dziś w południe Mszą święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego zainaugurowano mające trwać dwa lata synody parafialne, których celem jest przedyskutowanie i wprowadzenie ustaleń IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej w lokalnych wspólnotach.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5633 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 326 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza