Polscy wolontariusze ŚDM w Lizbonie: pomagając innym, czujemy się potrzebni

7 sierpnia 2023  / Świat
Powrót do aktualności
Polscy wolontariusze ŚDM w Lizbonie: pomagając innym, czujemy się potrzebni

Bardzo lubią pomagać innym, dzięki czemu czują się potrzebni. Tacy są polscy wolontariusze pomagający w sprawnym przebiegu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Pytany, co go skłoniło do tego, by zostać wolontariuszem ŚDM w Lizbonie Bartosz Adam Dębowski odpowiada, że doświadczenia z ŚDM w Krakowie w 2016 roku, gdzie też był wolontariuszem. „Chciałem powtórki, więc mam” – mówi młody Polak. Tłumaczy, że w wolontariacie pociągające jest „poczucie tego, że się robi coś pożytecznego dla innych, że udziela się innym z talentów, które dostaliśmy jako ludzie”. Podejmuje on pracę wolontariacką, że „żeby trochę ułatwić innym życie, żeby im pomóc”. Chodzi więc o „poczucie bycia potrzebnym”.

Łukasz Gorczyca również był na ŚDM w Krakowie. „Wtedy byłem wolontariuszem w parafii, który przyjmuje pielgrzymów. Ale dowiedziałem się o możliwości zostania wolontariuszem centralnym w Lizbonie (który zajmuje się obsługą głównych wydarzeń ŚDM albo np. pomaga w centrum prasowym), więc od razu z tego skorzystałem, ponieważ bardzo lubię pomagać i dzięki temu czuję się potrzebny. Wydaje mi się że praca przy ŚDM pozwala się lepiej się w nie wczuć i lepiej je przeżyć” – uważa chłopak.

Bartosz tłumaczy, że „praca pozwala na udział w wydarzeniach religijnych w wolnym czasie”. Jest ona podzielona na „zmiany, które zostały pomyślane tak, żeby przynajmniej w części wydarzeń można było wziąć udział”. „Ale oprócz tego są też wydarzenia specjalnie dla wolontariuszy, takie jak np. spotkanie papieża tylko z nami. A wcześniej – bo przyjechaliśmy tu na szkolenia tydzień przed rozpoczęciem ŚDM – mieliśmy Mszę tylko dla wolontariuszy” – informuje Dębowski.

Łukasz dodaje, że tej Mszy przewodniczył patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente. Wolontariusze wzięli też udział w Geście Misyjnym. „To jest nowa inicjatywa. Polegała na tym, że – podzieleni na grupy – mieliśmy dotrzeć do tych, którzy osobiście na ŚDM dotrzeć nie mogą z powodu choroby czy innych przeciwności losu. Odwiedzaliśmy domy starców, domy opieki społecznej, więzienia i inne miejsca. Spotkania polegały na tym, że spędzaliśmy czas z tymi ludźmi (często były to starsze osoby), dając im ciepło i świadomość, że nie są sami” – podkreśla Gorczyca.

źródło: https://kair.ekai.pl

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

Dlaczego lekcje religii powinny być w szkole? I inne kwestie...

5 kwietnia 2024  / Polska

Od jakiegoś czasu sporo w przestrzeni publicznej mówi się o lekcjach religii. Pojawiają się bardzo różne głosy w tym zakresie. Niektórzy podejmują temat miejsca lekcji religii, ilości godzin, umiejscowienia jej w planie, inni oceniania, jeszcze inni zadają sobie pytanie, czy nauczyciel religii to w ogóle nauczyciel? Po co w ogóle lekcja religii w szkole? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bogobojność. O dojrzałej więzi z Bogiem

13 marca 2024  / Polska

Bogobojny to ktoś, kto doświadcza, że Bóg jest jego najlepszym przyjacielem, który go rozumie, kocha i uczy kochać. Być dojrzale religijnym to być serdecznie zaprzyjaźnionym z Bogiem i trwać w Jego miłości. Człowiek bogobojny ufa Bogu w każdej sytuacji. Taki człowiek najbardziej lęka się tego, by przez swoją słabość czy grzeszność nie oddalić się od Boga.

Najnowsze statystyki powołaniowe: 280 nowych kandydatów do kapłaństwa w całej Polsce

23 października 2023  / Polska

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 280 mężczyzn, o blisko 50 mniej niż rok temu, łącznie na wszystkich rocznikach jest 1690 alumnów - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

Uzyskaj dostęp do:

  • 5930 inspirujących propozycji kazań, rozważań,
  • 36 scenariuszy katechez,
  • 69 materiałów dotyczących zarządzania parafią,
  • 38 artykułów poświęconych posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
  • 331 najważniejszych wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza