Homilie niedzielne i świąteczne ,11 listopada 2018

Święto 11 lis
2018

Kazanie o ojczyźnie na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - Niech zstąpi Duch Twój!

ks. Adam Piekarzewski

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

XVII Niedziela zwykła (homilia dla dorosłych)

28 lipca 2019

Opowieść o Sodomie i Gomorze należy do tych fragmentów Pisma Świętego, które we współczesnym świecie wywołują wiele emocji i kontrowersji. Nasi przodkowie w wierze nie próbowali wymagających biblijnych tekstów wycinać czy unieszkodliwiać, nadając łagodzące interpretacje. Wczytujemy się dzisiaj w opowieść o Sodomie i Gomorze, aby poznać Boże plany w stosunku do człowieka. Kara, jaka spotkała mieszkańców Sodomy i Gomory, stała się symbolem Bożej sprawiedliwości, która wprawdzie jest cierpliwa i wyrozumiała, jednak posiada pewne granice. Nie idea sprawiedliwego czy karzącego Boga napotyka na trudności w powszechnej akceptacji tej opowieści; największym problemem współczesnego człowieka jest uznanie i nazwanie własnego grzechu.

XVII Niedziela Zwykła (homilia dla młodzieży)

28 lipca 2019

Odwołując się do osobistego doświadczenia modlitwy, pytamy dzisiaj o jej moc i konieczność. Świat dzisiejszy zdaje się życie duchowe modlitwy spychać na margines. Abraham w czytanym dzisiaj fragmencie Księgi Rodzaju jest prekursorem modlitwy pokornej. Staje przed Bogiem odważnie, ale z uniżeniem, by wyprosić ułaskawienie dla miast, które Pan chce zniszczyć. W Ewangelii spotykamy wątek, który podpowiada nam o kolejnej postawie modlitewnej, jaką jest postawa modlitwy wytrwałej. Pan poucza nas, że trwanie przed Bogiem, pewna nieustępliwość, są miejscem działania Jego Łaski. Modlitwa człowieka powinna mieć znamiona modlitwy synowskiej. Pan wzywa nas do takiej postawy. Syn naśladuje ojca, ale syn u Ojca może wiele uzyskać.

XVII Niedziela zwykła (homilia dla dzieci)

28 lipca 2019

Dzieci wchodzą w Jezusową szkołę modlitwy. Zaczynają od krótkich wierszowanych paciorków, a wraz z umiejętnością czytania poznają więcej modlitw. Nie zawsze są jednak chętne do modlitwy. Celem homilii jest ukazanie dzieciom Jezusa modlącego się i nauczającego modlitwy apostołów, a przez to wzbudzenie u dzieci przekonania o konieczności modlitwy w życiu chrześcijanina. Modlitwa nie jest łatwą sprawą. Jedni ją negują, inni „klepią” bezmyślnie, a jeszcze inni uważają ją za bezowocną. Tłumaczy ten stan św. Jakub: Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz (Jk 4,2–3). Pomoce: - plakat, który w prostej grafice ukazuje modlące się dziecko; - popularne obrazy, ukazujące Jezusa modlącego się.

Uzyskaj dostęp do:

 • 3614 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 74 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza