Homilie niedzielne i świąteczne ,25 sierpnia 2019

Dorośli Niedziela 25 sie
2019

XXI Niedziela zwykła (homilia dla dorosłych)

Rok C / Okres zwykły / 21 tydzień zwykły
ks. Dariusz Kwiatkowski
Iz 66,18–2; Hbr 12,5–7.11–13; Łk 13,22–30

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści, zaloguj się lub załóż konto:

NIE MAM KONTA

Dołącz do grona użytkowników portalu i uzyskaj dostęp do wszystkich jego treści. Portal Pastoralis zawiera między innymi:

 • inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • scenariusze katechez,
 • materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • zamknięte forum kapłańskie,
 • artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej,
 • najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

MAM KONTO

Księża, którzy czytali ten artykuł, czytali również:

XXI Niedziela zwykła (homilia dla młodzieży)

25 sierpnia 2019

Zbawienie to ukoronowanie drogi człowieka, wejście do domu Ojca. Bóg bardzo pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni. Boże zaproszenie jest aktualne przez cały czas (aż do chwili śmierci). Jeśli oczywistą rzeczą jest, iż każdy chce być zbawiony, to jak to się przekłada na codzienność? Zbawienie jest darem darmo danym, który działa, kiedy jest zaakceptowany. Zbawienie, o którym zapominamy, nie traci ważności. To człowiek ślepnie na jego moc. Przeciwieństwem zbawienia jest potępienie. Chrześcijanin wie, że jest niebo i piekło i że nie dano ludziom żadnej trzeciej możliwości. Przed nami położono błogosławieństwo i przekleństwo, dobro i zło, życie i śmierć, a wybór należy do nas.

XXI Niedziela zwykła (homilia dla dzieci)

25 sierpnia 2019

Dzieci dopiero z czasem wykształcają w sobie zdolność abstrakcyjnego myślenia, dlatego też często trudno jest im wyobrazić sobie coś i na podstawie tych wyobrażeń odpowiadać na pytania. Dlatego też poprzez krótką i prostą do wykonania scenkę, pokazujemy im przechodzenie przez szeroką i wąską bramę. Wspólnie z dziećmi ustalamy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ciasną bramę. Poprzez analogie, każdą z zasad bezpiecznego przechodzenia przez ciasną bramę próbujemy wspólnie z dziećmi odnieść do naszego życia i przechodzenia przez ciasną bramę nieba. Pomoce: - lina lub kawałek sznurka o długości ok. 1,5–2 m (zamiast liny można wykorzystać kij od szczotki); - do odegrania scenki potrzebne będzie 10 chętnych dzieci oraz 1 wysoki pomocnik – może nim być ktoś z rodziców lub starszy ministrant (jeśli kapłan nie chce sam brać udziału w scence, może poprosić o 2 chętnych pomocników do robienia bramy); - karteczki z miejscem na zapisanie zasad przechodzenia przez ciasną bramę nieba dla każdego dziecka.

XX Niedziela zwykła (homilia dla dorosłych)

18 sierpnia 2019

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że Jezus z Nazaretu chce rzucić ogień na ziemię (Łk 12,49). „Rzucanie ognia” nie oznacza w tym kontekście udostępniania ognia ludzkości (jak w micie o Prometeuszu), lecz oznacza zmaganie, walkę, ścieranie się z przeciwnikiem. Słowa Jezusa nie są słowami naiwnego konformisty, który dla tzw. świętego spokoju jest w stanie zaakceptować wszystko. Ewangeliczne orędzie wywołuje różnice temperatur i różnice ciśnień. Wichury i burze są w takiej sytuacji atmosferycznej nie do uniknięcia. Jak zharmonizować obraz Jezusa, który burzy mury podziałów pomiędzy ludźmi, z obrazem Jezusa, który wprowadza rozłam pomiędzy domownikami? Los Jezusa pokazał, że orędzie pełne pokoju i nadziei spotkało się z wrogim przyjęciem. Męczeńska śmierć na krzyżu pokazała, że świat nie jest gotowy na przyjęcie Jezusowego orędzia o zbawieniu. Jezus przyszedł, aby głosić przykazanie miłości Boga i bliźniego, ale spotkało Go odrzucenie, zazdrość i śmierć krzyżowa. Stała się ona jednak dla nas źródłem nadziei, że ewangeliczne orędzie przebaczenia i miłości jest silniejsze od grzechu i śmierci.

Uzyskaj dostęp do:

 • 3646 inspirujące propozycje kazań, rozważań,
 • 36 scenariusze katechez,
 • 69 materiały dotyczące zarządzania parafią,
 • 38 artykuły poświęcone posłudze spowiedniczej dostosowane do potrzeb spowiadających,
 • 81 najważniejsze wiadomości z życia Kościoła.
Uzyskaj dostęp

Kalendarz wydarzeń

Pełny widok kalendarza